Nejmenší dravec poštolka obecná

Vzhled
Její velikost se dá přirovnat k holubovi. Má ale typická sokolí, úzká zašpičatělá křídla a oproti sokolovi poměrně dlouhý ocas. Samec se pyšní skořicově hnědým hřbetem s tmavými skvrnami a nažloutlým spodkem těla s podélnými skvrnami. Má žluté nohy s černými drápy, šedou hlavu a šedý ocas s širokým černým koncovým pruhem.
Mladí a samice mají na spodní straně těla větší skvrnitost.
Rozpětí křídel se pohybuje kolem 68 – 80 cm. Délka těla je 31 – 37 cm a hmotnost 150 – 303 g. Samec bývá lehčí.
poštolka obecná
Lov
Jejím přirozeným biotopem je otevřená zemědělská krajina, kde loví hlavně hlodavce, ještěrky, žáby, plazy, výjimečně i drobné ptáky a větší hmyz. Vznáší se namístě a bystrým zrakem vyhlíží kořist, na kterou se střemhlav vrhá.  Tu pak usmrtí prudkým stiskem zobáku. Denně potřebuje až tři drobné obratlovce.
Někteří jedinci si navykli na život ve městě a vysoké budovy jim poskytly vhodná místa ke hnízdění a ani o potravu není ve městech nouze.
Místa, kterým se vyhýbá, je souvislý les a hory. Ale klidně hnízdí nad horní hranicí lesa.
Rozmnožování
V době, kdy začnou poštolky své svatební reje, tedy v březnu, provází je jásavým kli- kli- kli.
V dubnu či květnu samice snese do nevystlaného hnízda 4 – 7 hnědočerveně mramorovaných vajec a sedí na nich. Nejčastěji pro své hnízdění používají opuštěná hnízda vran a strak na stromech, ale ve městech a obcích se usadí i v kostelních věžích nebo na balkónech paneláků.
Měsíc se nechává krmit potravou, kterou jí nosí samec. Po vylíhnutí zůstávají mláďat několik dní v hnízdě, aby je krmila matka. Pokud samice uhyne dříve, než se osamostatní, hrozí jim stejný osud.
Otec nedovede porcovat kořist na malé kousky, které by mláďata mohla spolykat. Proto ulovené myši a hraboše předává samici. Časem musí na lov i matka, protože otec by neuživil celou rodinu sám.
Po pěti týdnech mláďata opouštějí hnízdo.
Pohlavně dospívají v prvním či druhém roce života. Dožívají se až 16 let.
 poštolka obecná na sloupku
Poštolka se ráda se popelí jako slepice.
Zajímavost
V roce 2013 našli v turecké obci Altinyayla poštolku, která měla na noze kroužek s nápisem 24311 Tel Avivunia Israel a vesničané se domnívali, že by mohlo jít o špionážního dravce. A tak ji odnesli úřadům. Pták byl podroben rentgenu, zda nenese skrytý mikrofon, odposlech či kameru. Poté, co bylo zjištěno, že je „čistá“, darovali jí svobodu s tím, že je to kroužek od ornitologů.