4 signály, které prozradí špatné zateplení

1. Studené stěny

Chladem sálající povrch stěn z vnitřní strany obvodové stěny bývá způsoben příliš tenkou, nebo porušenou tepelnou izolací. Ještě i dnes se najdou mistři, kteří vám doporučí tepelnou izolaci o tloušťce 5 až 8 cm, jen aby se ušetřilo, průměrná tloušťka zateplení u nás se však už posunula na 10–12 cm. Správně zvolená fasádní tepelněizolační deska vám kromě úspory energie a tepelné pohody může přinést i další výhody.
příprava betonu

2. Vlhké fleky a plísně

Najdeme je na zevnitř obvodové stěny nejčastěji v oblasti rohů, koutů, na místech osazení oken nebo spojích vnější stěny s balkónovými deskami. Jejich příčinou bývá také nedostatečná tepelná izolace, nebo nedbalé řešení detailů při realizaci. Je třeba se také přesvědčit, zda po zateplení nebyla narušena izolace dodatečnou montáží sušáků na prádlo, klimatizačních jednotek nebo jiných prvků, které způsobily vznik tepelných mostů.

3. Bubliny a promáčkliny na fasádě

Takové poruchy může zapříčinit také jen nesprávná aplikace izolantu nebo použití nevhodného typu či množství komponentů zateplovacího systému, nejčastěji kotev. Ty nejjednodušší, "nabíjecí", je poměrně složité ošetřit tak, aby na nich byla dostatečná ochrana před vznikem prohlubní a následně tepelných mostů. Efektivnější jsou zapuštěné izolační kotvy, které jsou velmi účinné při upevnění i procházení tepelným mostem. Zabraňují poškození povrchu izolace nerovnoměrným zatlačením kotvy do izolantu, a tedy znehodnocení celkového vizuálního efektu fasády.
pravítko na plánku

4. Pukliny a opadávající izolace

Jsou také signálem, že tepelná izolace byla nedostatečně upevněna nebo nesprávně vyztužená. Na vyztužení slouží správně uložená perlinka. Nechte si poradit od odborníků, jaké parametry perlinky jsou pro váš projekt dostatečné. Důležitá je i plošná hmotnost. Ty "lehčí" jsou sice levnější, ale po dlouhodobém působení povětrnostních vlivů a střídavých venkovních teplot často nevydrží a popraskají a s nimi i vaše fasáda. Proto je potřeba efektivně zvolit vhodné materiály, které spolu tvoří jeden ucelený a sladěný mechanismus, skládat produkty od různých výrobců je riskantní.